piątek, 1 września 2017

ROCZNICA AGRESJI NIEMIEC NA POLSKĘ WE WRZEŚNIU 1939 ROKU



Dziś przypada 78. rocznica agresji Niemiec na Polskę. 1 września 1939 roku o świcie wojska hitlerowskiej III Rzeszy zaatakowały Polskę. Był to podstępny napad, bez wypowiedzenia wojny.
Przygotowania do II w.ś. (jako rewanżu za klęskę w I w.ś.). Niemcy rozpoczęły po dojściu Hitlera do władzy m.in. demilitaryzując Nadrenię, rozbudowując siły zbrojne i wyposażając je w broń ofensywną: czołgi, samoloty, okręty podwodne, dokonując 1938r zaboru Austrii i Czechosłowacji; nieco wcześniej Włochy dokonują agresji na Etiopię, a Japonia, po zajęciu Mandżurii (1931 r) rozpoczyna 1937 r podbój Chin. 
W tym o godzinie 4:45 o świcie zagrzmiały działa pancernika Schleswig-Holstein na Westerplatte. Jednocześnie przed gmachem Poczty Polskiej wyrosły, jak spod ziemi, liczne oddziały gdańskiej SS-Heimwehr i policji. Wojnę rozpoczął pancernik Schleswig- Holstein otwarciem ognia na Westerplatte. Jednocześnie niemieckie wojska lądowe uderzyły z kilku stron:
-z połnocy, z Prus Wschodnich w kierunku na Warszawę i Brześć nad Bugiem,
-z zachodu na polskie Pomorze, w celu uzyskania połączenia z Prusami Wschodnimi
-z z rejonu Śląska wyszło najgrożniejsze i najsilniejsze uderzenie skierowane w centrum Polski – na Warszawę i środkową Wisłę; z zadaniem zdobycia stolicy Polski i uchwycenia głównych przepraw na Wiśle; w ten sposób całe polskie ugrupowanie obronne miało zostać rozcięte na 2 części,
-z południa, ze Słowacji, na Podhale i dalej północny-wschód , przez Tarnów, Rzeszów, Zamość i dalej na północ, w kierunku na Brześć nad Bugiem, w celu połączenia się z siłami nadcierającymi z Prus Wschodnich.

Westerplatte stało się symbolem II wojny światowej. Pierwsze strzały i bomardowania miały tez miejsce parę minut wcześniej w przygranicznym Wieluniu. Barbarzyński atak, akt terroru na cywilnej ludności, zbrodnia Luftwaffe. Dziś, dzięki wytężonej pracy badaczy historii, możemy nazywać rzeczy po imieniu. 1 września 1939 roku niemieccy lotnicy zrzucili kilkaset śmiercionośnych pocisków na bezbronne miasto, w którym nie było wojska ani obiektów o strategicznym znaczeniu. Zabili co najmniej kilkuset mieszkańców i zniszczyli zabytkową tkankę śródmieścia. Jak się później okazało, dantejskie sceny, jakie rozegrały się w Wieluniu, były zapowiedzią bezwzględnych i nierzadko zbrodniczych działań nazistowskiej armii na terenie Polski i Europy. Wieluń był pierwszą ofiarą wojny rozpętanej przez Niemcy 78 lat temu. 
"A więc wojna! Z dniem dzisiejszym wszelkie sprawy i zagadnienia schodzą na plan dalszy. Całe nasze życie, publiczne i prywatne przestawiamy na specjalne tory, weszliśmy w okres wojny. Cały wysiłek narodu musi iść w jednym kierunku. Wszyscy jesteśmy żołnierzami. Musimy myśleć tylko o jednym - walka aż do zwycięstwa!". Tak brzmiał komunikat odczytany 1 września w Polskim Radiu.
Dla przyszłych pokoleń, wobec tragedii, która nie powinna się nigdy więcej powtórzyć musimy pamiętać!!!
 
źródła: cyt.za. http://dzieje.pl/aktualnosci/wybuch-ii-wojny-swiatowej
http://wielun.naszemiasto.pl/artykul/wielun-1-wrzesnia-1939-dlaczego-niemcy-zbombardowali-miasto,3842962,art,t,id,tm.html
http://www.polskieradio.pl/7/4411/Artykul/1662409,A-wiec-wojna-Wspomnienia-z-1-wrzesnia-1939-r

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Obchody 50. rocznicy Grudnia ’70 na Wybrzeżu

  Bezpośrednią przyczyną Grudnia ’70 była podwyżka cen. Ogłoszona 12 grudnia 1970 r., tuż przed świętami Bożego Narodzenia, wywołała społe...