47. ROCZNICA WYPADKÓW GRUDNIOWYCH NA POMORZU
Dziś mija 47 lat od wydarzeń, jakie miały miejsce w grudniu 1970 roku na Pomorzu. Zaczęło się od robotniczych wystąpień, którego bezpośrednią przyczyną była wprowadzona 12 grudnia podwyżka cen detalicznych mięsa, przetworów mięsnych oraz innych artykułów spożywczych przez władze PRL-u. Decyzję w tej sprawie podjęto 30 listopada 1970 na posiedzeniu Biura Politycznego KC PZPR. Od 8 grudnia w Ministerstwie Obrony Narodowej i Ministerstwie Spraw Wewnętrznych rozpoczęto przygotowania w ramach „ochrony porządku i bezpieczeństwa publicznego”, a 11 grudnia jednostki MSW
zostały postawione w stan pełnej gotowości. 12 grudnia wieczorem za
pośrednictwem radia poinformowano społeczeństwo o podwyżkach cen
żywności głównych artykułów, średnio o 23% (mąka o 17%, ryby o 16%,
dżemy i powidła o 36%). 13 grudnia komunikaty o podwyżkach cen podała
prasa. Działania władz sprowokowały robotników do manifestacji i licznych demonstracji. Społeczeństwo miało dość! Zbierano się na wiecach, domagając
się od władz cofnięcia podwyżki, uregulowania systemu płac (w
szczególności zasad naliczania premii) i wreszcie odsunięcia od władzy
odpowiedzialnych za podwyżkę
Władza w obawie przed społecznym buntem wyprowadziła wojsko na ulice i wydała rozkaz do strzelania do manifestujących robotników. W wyniku represji w grudniu 1970 zostało zabitych 41 osób.
- Do wydarzeń Grudnia '70 odwołuje się Ballada o Janku Wiśniewskim oraz film Andrzeja Wajdy Człowiek z żelaza, w którym niniejszy utwór śpiewa Krystyna Janda.
- 17 grudnia 1970 wypadł w czwartek, stąd ten dzień jest określany jako czarny czwartek. Do tego nawiązuje tytuł filmu Czarny czwartek (premiera 25 lutego 2011), który był kręcony w Trójmieście (głównie w Gdyni), gdzie było najwięcej ofiar.
źródło:
https://www.google.pl/search?q=wypadki+grudnia+70+na+Pomorzu&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjWlbX1wpTYAhWGNJoKHefxAX8Q_AUIDCgD&biw=1704&bih=947#imgrc=IsqvOhrAoYQ3tM: